20. listopada br. w  25. rocznicę Mszy Pojednania oczy całego świata po raz kolejny zwróciły się ku Krzyżowej – miejscu symbolicznego pojednania polsko -niemieckiego. Tym razem siedzibę Fundacji odwiedziły Pani Premier Ewa Kopacz oraz Pani Kanclerz Angela Merkel, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej oraz uroczyście otworzyć wystawę plenerową „Odwaga i pojednanie”, przygotowaną przez Muzeum Historii Polski.

Witając Panią Premier oraz Panią Kanclerz Rafał Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, wspominał: „Przed dwudziestoma pięcioma laty, tu w Krzyżowej działa się historia. Pierwszy niekomunistyczny premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz Kanclerz jednoczących się Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Tu w Krzyżowej, na tym placu. To, że ten gest przeszedł do historii, a pamiętna Msza nazywana jest dzisiaj Mszą Pojednania, zawdzięczamy nie tylko wymienionym dwóm mężom stanu. Swój znaczący udział mieli w tym obywatele z Polski i Niemiec. Wielu mądrych i odważnych Polaków i Niemców budowało od lat powojennych pojednanie polsko-niemieckie, tak aby w 89 roku Premier Mazowiecki i Kanclerz Kohl mogli postawić kropkę nad i.”

Zapraszamy Państwa serdecznie do zapoznania sie z materiałami prasowymi o Jubileuszu 25 lat Mszy Pojednania w Krzyżowej, które pojawiły się zarówno przed jak i po Uroczystości:

- swidnica24.pl,
- swidnica24.pl,
- panorama.tvp.pl,
- dw.de,
- wyborcza.pl,
- wyborcza.pl,
- wyborcza.pl,
- wyborcza.pl
- wyborcza.pl,
- polskieradio.pl,
- kosciol.wiara.pl,
- nowahistoria.interia.pl,
- nto.pl,
- nto.pl,
- prw.pl,
- stooq.pl,
- polen.diplo.de,
- razem89.pl,
- tvn24.pl,
- radiopik.pl,
- daminfo.pl,
- fpnp.pl,
- twitter.com/moscicka_dendys,
- msz.gov.pl,
- tvp.pl,
- morgenweb.de